6 tipů jak vybrat křišťálový lustr nejen do obýváku

jak-vybrat-kristalovy-lustr-do-obyvakuNa které vlastnosti by měl zákazník myslet při výběru křišťálového lustru nejen pro svůj obývací pokoj? Přinášíme Vám šest hlavních kritérií, nad kterými před koupí křišťálového lustru do obýváku vyplatí zamyslet.

1. První dojem

V prodejně lustrů nebo v e-shopu si prohlížíte křišťálové lustry a najednou se Vaše rozhodování ustálí na několika typech, které lahodí Vašemu oku. Říkáte si: “Tento lustr se mi líbí.” Jste na dobré cestě, z nabízeného množství jste si vybrali takové typy, které vyhovují Vaším představám.

2. Cena

Pořízení křišťálového lustru se může pohybovat v tisících nebo i desetiticích korun. Promyslete si předem, jakou částku jste ochotni do křišťálového svítidla investovat.

3. Velikost křišťálového lustru

Křišťálové lustry se nabízejí v různých velikostech, od desítek centimetrů v průměru, po metr a více. Krom průměru hraje zásadní roli také výška svítidla. Pro Váš obývací pokoj se stropem 2,5 m je tedy vhodné pořídit si křišťálový lustr do 50cm v průměru i výšce, u interiérů s vysokými stropy bude vhodnější pořídit si velký křišťálový lustr (podívejte se na obrázek níže).

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat ideální lustr do kostela?

4. Počet žárovek a náročnost na elektrickou energii

Křišťálové lustry mají zpravidla tolik světelných zdrojů, kolik mají ramen. Pokud jste si pořídili lustr např. s deseti nebo dvaceti rameny a na každém rameni křišťálového svítidla je instalována jedna 40-wattová žárovka, spotřeba elektrického proudu není zanedbatelná. V dnešní době však můžete zakoupit úsporné LED žárovky se srovnatelnou svítivostí o spotřebě 3W. Počet světelných zdrojů se také odrazí v celkovém osvětlení Vašeho inteiéru, počet žárovek tedy zvažujte pečlivě tak, aby Vaše místnosti nebyly příliš “přesvětlené” nebo “podsvětlené”. Pro všechny interiéry samozřejmě můžete pořídit více křišťálových lustrů a kombinovat je například s křišťálovými nástěnnými lampami.

5. Design křišťálového lustru ladí s Vaším interiérem

Ačkoliv křišťálové lustry vycházejí z hlavního designu, liší se např. v barvách a broušených dekorech křišťálových komponentů, tvarů ramen, povrchovou úpravou kovu (zlatou, stříbrnou, bronzovou, s patinou atd.) a dalšími vlastnostmi. Design křišťálového lustru vždy posuzujte v souvislosti s designem interiéru. Obecně vzato, nejuniverzálnější křišťálový lustr, který se hodí téměř do jakéhokoliv interiéru je lustr s čirými křišťálovými komponenty a stříbrnou povrchovou úpravou. Právě naopak je tomu při zakomponovávání lustru s barevnými dekory tak, aby do daného prostoru barevný lustr designově zapadl.

6.  Nosnost stropu, kde bude lustr viset

Křišťálové lustry mohou vážit od 10kg až po 100 nebo dokonce 200 kilogramů. Před samotnou koupí tedy raději vždy zvažte, jaká je kapacita Vašeho stropu. Nosnost stropu by měla být zpravidla minimálně dvakrát až třikrát větší, než je samotná váha křišťálového lustru. Nevíte-li, jakou nosnost Váš strop má, raději se poraďte s odborníkem nebo s výrobcem svítidel.

jak-vybrat-kristalovy-lustr-do-obyvaku
Srovnání křišťálového lustru velkých rozměrů s desetiramenným lustrem, foto a výrobce ArtGlass s.r.o.